Załóż firmę | Gdyńskie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości
 
 

Załóż firmę

Zanim przejdziesz do rejestracji firmy, dowiedz się, co jeszcze możesz zrobić przed założeniem firmy. Sprawdź m.in., czy możesz uzyskać dofinansowanie na działalność. Zanim wystartujesz z własną firmą napisz dobry biznesplan, który ułatwi Ci planowanie dalszego rozwoju.
-> Gotowe poradniki na temat zakładania firmy w różnych branżach

Skorzystaj z wyszukiwarki poradników, aby dowiedzieć się więcej na temat rodzajów działalności, praw i obowiązków przedsiębiorcy oraz innych spraw związanych z prowadzeniem firmy.

Forma prawna

Przede wszystkim musisz zdecydować, czy chcesz prowadzić działalność w formie jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki cywilnej (wpis do CEIDG), czy może w bardziej zaawansowanej formie – spółki zarejestrowanej w Krajowym Rejestrze Sądowym.
->Formy prowadzenia działalności

Wybór formy opodatkowania

Decydujesz się na wpis do CEIDG – będziesz podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). W tym przypadku możesz wybrać jedną z wielu form opodatkowania tym podatkiem. Wybierz mądrze, od tego będzie zależało jak dużo formalności trzeba wypełniać i jak wysoki podatek trzeba będzie zapłacić (każda forma opodatkowania ma swoje wady i zalety), a zmiana formy opodatkowania może nastąpić tylko w określonych terminach.
Jeżeli decydujesz się na wpis do KRS, w większości przypadków będziesz podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). W zależności od rodzaju wybranej spółki, przed rejestracją musisz spełnić szereg formalności.
-> Formy opodatkowania

Nazwa działalności

Każda działalność musi mieć swoją nazwę (firmę). W przypadku wpisu do CEIDG firmą przedsiębiorcy jest co najmniej jego imię i nazwisko, w przypadku podmiotów rejestrowanych w KRS, nazwa działalności zależy od wybranego rodzaju spółki. Niektórych wyrazów nie można stosować w firmie, jeżeli nie prowadzi ona określonej działalności. Ograniczenia występują m.in. w sektorze finansowym. Ponadto nazwa nie może wprowadzać klientów w błąd co do przedmiotu działalności.
->Nazwa działalności w CEIDG i KRS

Przedmiot działalności firmy – PKD

Kolejną sprawą, o której musisz pamiętać przed rozpoczęciem działalności jest jej zakres. Podczas rejestracji musisz wskazać czym Twoja firma będzie się zajmowała. Służą do tego kody Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Jeżeli zmienisz profil działalności, zmiana kodów jest możliwa w każdej chwili.
-> Wyszukiwarka kodów PKD

Siedziba działalności

Każda firma musi mieć siedzibę. Może to być Twoje mieszkanie lub wynajęte biuro. Wybór siedziby ma wpływ na to, w którym urzędzie skarbowym trzeba będzie rozliczać podatek dochodowy.
-> Siedziba działalności, adresy firmowe

Rachunek bankowy przedsiębiorcy

Jako przedsiębiorca potrzebujesz rachunku do rozliczeń z kontrahentami i zapłaty podatków oraz składek do ZUS. Jeżeli chcesz być przedsiębiorcą wpisanym do CEIDG nie zawsze musisz zakładać dodatkowy rachunek firmowy.
-> Rachunek bankowy przedsiębiorcy wpisanego do CEIDG

Tutaj znajdziesz porady dotyczące wyboru odpowiedniego dla Twojej firmy konta firmowego.

Kiedy nie musisz rejestrować działalności

Nie każda aktywność gospodarcza powoduje obowiązek rejestracji działalności.
-> Kiedy nie trzeba rejestrować działalności

Dodatkowe informacje

-> Centrum Pomocy
-> Wybieram biuro rachunkowe
-> Rejestracja działalności
-> Obowiązki przedsiębiorcy po rejestracji