Jak zrobić biznes w Azji?

Przedsiębiorcy z Pomorza coraz odważniej spoglądają na rynki zbytu w Azji. W rozpoznaniu tych rynków (tylko w Chinach to prawie półtora miliarda konsumentów!) pomagają inicjatywy wspierające aktywność eksportową i nawiązywanie kontaktów gospodarczych. Polityka Samorządu Województwa Pomorskiego w zakresie pobudzania kontaktów handlowych z tym regionem, co nie jest niczym zaskakującym w obliczu obecnego rozłożenia gospodarczych akcentów w świecie, wpisuje się w zauważalne ożywienie eksportu polskich produktów do Chin i państw ościennych.

Kosmetyki, meble i artykuły dla dzieci

Producenci kosmetyków z  Pomorza wkrótce skorzystają z wyjątkowej szansy zaprezentowania oferty podczas China International Beauty Expo 2019 w Szanghaju. To największa i najbardziej renomowana impreza targowa w Chinach. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 6-8 maja.

Podczas zaledwie trzech dni swoje produkty wystawi aż 2200 wystawców z całego świata dla ponad półmilionowej publiczności. Dla pomorskich przedsiębiorstw, które skorzystały z dofinansowania w ramach Pomorskiego Brokera Eksportowego (brokereksportowy.pl) – projektu realizowanego przez Agencję Rozwoju Pomorza – to niebywała szansa na rozpoczęcie ekspansji na rynkach azjatyckich. Region jest postrzegany, co potwierdzają liczne dane, jako najdynamiczniej rozwijający się i najbardziej obiecujący rynek w sektorze kosmetycznym.

Z kolei meble i artykuły dziecięce produkowane przez pomorskie firmy trafią do Chin w ramach wydarzeń zaplanowanych podczas najbliższej misji gospodarczej. Wizyta przedstawicieli pomorskich MŚP rozpocznie się 17 czerwca w Pekinie. Seria zaaranżowanych przez Pomorskiego Brokera Eksportowego spotkań B2B, wizyt studyjnych czy seminariów zakończy się 25 czerwca. Ważnym „przystankiem” misji będzie pobyt w Dalianie – to jeden z największych portów świata, wielki ośrodek przemysłowy i biznesowy Chin. Podmioty uczestniczące w misji otrzymały dofinansowanie w wysokości 85% ze środków UE.

Wkrótce na stronach arp.gda.pl ukażą się szczegóły dotyczące misji, a także jej program.

Pomorskie firmy przełamują obawy

Wprowadzanie produktów na rynki azjatyckie wiąże się z wystawianiem własnych koncepcji i rozwiązań na ryzyko kradzieży. W wiedzę na temat mechanizmów ochrony własności intelektualnej i przemysłowej powinni zaopatrzyć się przedsiębiorcy planujący działalność w Chinach i Tajwanie. ARP, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pomorskich eksporterów, zrealizowała seminarium poświęcone m.in. ochronie patentowej wynalazków i rozwiązań, a także racjonalizacji kosztów związanych z jej uruchomieniem. Prelegentami byli Iwona Płodzich-Hennig z JWP Rzecznicy Patentowi oraz Daniel Lee – partner w kancelarii PIIP z Tajwanu. Seminarium odbyło się w ramach projektu Pomorski Broker Eksportowy.

Rosnące zainteresowanie chińskim rynkiem zaowocowało uruchomieniem w Pekinie Biura Pomorskiego, które stanowi istotny przyczółek dla firm planujących działalność eksportową. Więcej na temat oferty i działalności placówki na stronie biuropomorskie.pl.

Źródło: www.arp.gda.pl