Seminarium „HONGKONG bramą do rynku chińskiego”

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Rada Rozwoju Handlu Hongkongu, Stowarzyszenie „Pomorskie w Chinach” oraz Agencja Rozwoju Pomorza S.A. zapraszają na seminarium „Hongkong – bramą do rynku chińskiego”, które odbędzie się 29 czerwca 2018 r. w godzinach 9:00-14:00 w Sali Okrągłej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego przy ul. Okopowej 21/27 w Gdańsku.

Celem wydarzenia jest zapoznanie uczestników ze specyfiką Hongkongu – miejsca uznawanego za jedno z najważniejszych centrów finansowych świata, od którego warto zacząć ekspansję na rynek chiński. Podczas spotkania poruszone zostaną następujące zagadnienia:

  • aktualna sytuacja w Hongkongu,
  • różnice kulturowe w Polsce i Chinach,
  • działania wspierające przedsiębiorców w zakresie eksportu.

PROGRAM SPOTKANIA

9:00 Powitanie uczestników – przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz Agencji Rozwoju Pomorza
9:30 Pomorski Broker Eksportowy – System kompleksowego wsparcia eksportu w województwie pomorskim, Katarzyna Matuszak, Dyrektor Działu Rozwoju Przedsiębiorczości, Agencja Rozwoju Pomorza
10:00 Hongkong – hub innowacji w Azji,  Dyrektor ds. Promocji Inwestycji dr Wing-Hin Chung, InvestHK w Berlinie (tłumaczenie konsekutywne z j. angielskiego)
11:00 Hongkong jako brama do rynku chińskiego dla polskich eksporterów, Maciej Wilk, Dyrektor Rady Rozwoju Handlu Hongkongu w Warszawie
11:30 Różnice w kulturze  biznesu w Polsce i Chinach oraz oferta Bank of China, Bartosz Komasa, Bank of China
12:00 Oferta Biura Pomorskie w Chinach – Sławomir Berbeć, Dyrektor Biura Pomorskie w Chinach
12:30 Kwestie prawne i formalne związane z wejściem na rynek chiński – NN (tbc)
13:00 Pytania i odpowiedzi

13:30 Lunch

 

Jeden z prelegentów, Maciej Wilk, Dyrektor Rady Rozwoju Handlu Hongkongu w Warszawie na pytanie – dlaczego Hongkong może być bramą na rynki azjatyckie dla polskich eksporterów, zwłaszcza żywności i produktów luksusowych – odpowiada:

– Ponad 90% importowanej do Hongkongu żywności przeznaczone jest do ponownego eksportu. Wypromowane tu marki łatwiej sprzedają się w Chinach kontynentalnych, ponieważ chińscy konsumenci są przekonani o wysokich standardach jakości i bezpieczeństwa produktów europejskich dostępnych na półkach sklepowych w Hongkongu. W Hongkongu jest zarejestrowanych aż 5760 reeksporterów żywności, w większości są to firmy wyspecjalizowane we wprowadzaniu zachodnich marek na rynek chiński. Swoją skuteczność zawdzięczają nie tylko ugruntowanym kontaktom i znajomości lokalnych przepisów i kanałów dystrybucji, znaczną rolę odgrywa tu rozumienie zarówno kultury i języka zachodu, jak i mentalności chińskiej. Jeśli chodzi o polskie produkty największe szanse na powodzenie w Hongkongu mają: żywność i napoje, produkty i technologie ICT, meble i wyposażenie wnętrz, szkło, artykuły luksusowe, biżuteria z bursztynem, kosmetyki, sprzęt medyczny i suplementy diety.

KONTAKT:
Łukasz Rokicki
Agencja Rozwoju Pomorza S.A.
Tel. 58 32 33 203
E-mail: lukasz.rokicki@arp.gda.pl

Formularz zgłoszeniowy na stronie www.brokereksportowy.pl