W piątek, 13 kwietnia w Gdyńskim Centrum Filmowym odbyła się uroczysta Gala Finałowa trzeciej edycji konkursu Junior Biznes organizowanego z inicjatywy Prezydenta Miasta Gdyni.
Na Gali obecna była Pani Wiceprezydent Katarzyna Gruszecka-Spychała, która nie kryła podziwu dla tak ambitnych i często innowacyjnych projektów prezentowanych przez gdyńską młodzież.
Celem konkursu jest motywowanie młodzieży do działania na rzecz społeczności lokalnej, kształtowanie umiejętności pracy w grupie, zapoznanie z podstawowymi zagadnieniami z dziedziny ekonomii, pobudzanie kreatywności i innowacyjności oraz kształtowanie postaw przedsiębiorczych w praktyce.
W trakcie uroczystości poznaliśmy laureatów Konkursu w czterech kategoriach:
– Junior Biznes (dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych) oraz Junior Biznes GIM (dla uczniów dawnych szkół gimnazjalnych) – tzw. OPEN dla wszystkich chętnych;
W ramach kategorii „Junior Biznes” uczestnicy tworzyli projekt przedsiębiorczej inicjatywy realizowanej na rzecz w lokalnej społeczności (np. szkoły, dzielnicy, miasta) etc. Nagrodą w tej kategorii są środki finansowe na realizację ww. pomysłu oraz prestiżowe badania predyspozycji zawodowych uczestników metodą Thomas International.
W ramach kategorii „Junior Biznes GIM” uczestnicy tworzyli film na temat: „Co znaczy być przedsiębiorczym?”. Efekty ich pracy zostaną zaprezentowane podczas Gali. Nagrodą w tej kategorii są środki finansowe na karnety wstępu do obiektów kulturalno-rozrywkowych w Gdyni a także prezentacja filmów w profesjonalnej sali kinowej Gdyńskiego Centrum Filmowego.
– Junior Biznes – Lekcje Przedsiębiorczości (dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych) oraz Junior Biznes GIM – Lekcje Przedsiębiorczości (dla uczniów dawnych szkół gimnazjalnych) – dla uczestników projektu Junior Biznes Lekcje Przedsiębiorczości realizowanego we współpracy z Gdańską Fundacją Przedsiębiorczości. W ramach tego projektu uczniowie brali udział w specjalnych zajęciach szkolnych, w ramach których pracowali nad projektami biznesowymi, efektem czego były biznes plany tych projektów (szkoły ponadgimnazjalne) lub spoty reklamowe (dawne szkoły gimnazjalne).
Uczestnicy Konkursu mieli okazję przygotować się do realizacji swoich projektów i brali udział (w zależności od kategorii konkursu) w bezpłatnych warsztatach z zarządzania projektami, wystąpień publicznych oraz warsztatach filmowych.
Decyzją Jury, składającego się z przedstawicieli Urzędu Miasta Gdyni, Fundacji Gospodarczej, Thomson Reuters, Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości Inkubator Starter oraz Gdyńskiego Centrum Filmowego/Gdyńskiej Szkoły Filmowej wśród laureatów Konkursu znaleźli się:
Kategoria Junior Biznes GIM (OPEN):
I. „Przedsiębiorczy uczniowie”
Szkoła Podstawowa Nr 8
Zespół projektowy: Dominika Browarczyk, Jan Karaszewski, Malwina Majek, Bartłomiej Pawłowski, Piotr Sobczyk
Nauczyciel: Joanna Bienia-Fijas
II. „Co znaczy być przedsiębiorczym?”
17 Liceum Ogólnokształcące
Zespół projektowy: Aleksandra Czerwińska, Dominika Miler, Zofia Muszyńska, Katarzyna Nieborak, Zofia Siodłowska
Nauczyciel: Barbara Kamińska
III. „Co znaczy być przedsiębiorczym?”
17 Liceum Ogólnokształcące
Zespół projektowy: Jaśmina Nowak, Julia Pawlak, Karolina Ewertowska, Magdalena Król, Natalia Pleczyńska
Nauczyciel: Anna Leszczyńska
Kategoria Junior Biznes GIM (LP):
I. „Nowe kosze dla SP 8”
Szkoła Podstawowa Nr 8
Zespół projektowy: Jan Szulist, Adam Szymczyk, Kacper Zborowski
Nauczyciel: Joanna Bienia-Fijas
II. „Lovciapki”
17 Liceum Ogólnokształcące
Zespół projektowy: Maja Bińkowska, Franciszek Borys, Aleksandra Cichy, Marta Dołębska, Anastazja Madej
Nauczyciel: Barbara Kamińska
III. „Ja, Ty, My – Pomagamy”
Gimnazjum Nr 28
Zespół projektowy: Mateusz Bielak, Łukasz Dembiński, Adrian Kunikowski, Michalina Terebus, Miłosz Włodarczyk
Nauczyciel: Alicja Kostuch
Kategoria Junior Biznes (OPEN):
I. „Healthy Means Happy”
VI Liceum Ogólnokształcące
Zespół projektowy: Aleksandra Lewko, Martyna Kułakowska, Agnieszka Miotke, Wiktoria Gramatowska, Alessandro Santanocito
Nauczyciel: Maria Małkowska
II. „Salsation –maraton taneczny w IX LO”
IX Liceum Ogólnokształcące
Zespół projektowy: Julia Klimczak, Weronika Małek, Natalia Breza, Kamila Pierzga
Nauczyciel: Dorota Twarowska
III. „Gdynia Gaming – GG”
IX Liceum Ogólnokształcące
Zespół projektowy: Alicja Pacholska, Dominika Sikorska, Aleksandra Konieczka, Patrycja Ostrowska
Nauczyciel: Dorota Twarowska
Wyróżnienie: „Bezpieczeństwo na drodze”
IX Liceum Ogólnokształcące
Zespół projektowy: Kaja Śledzińska, Marta Walasek, Weronika Kościów, Patrycja Tybus
Nauczyciel: Dorota Twarowska
Kategoria Junior Biznes (LP):
I. „Pasy ruchu na schodach w szkole”
Zespół Szkół ekologiczno-Transportowych
Zespół projektowy: Sandra Neubauer, Angelika Duda, Anna Lewandowska, Klaudia Dombrowska, Karolina Kitowska
Nauczyciel: Kamila Matysiak
II. „Urządzenie pomiarowe“
VI Liceum Ogólnokształcące
Zespół projektowy: Mikołaj Kikolski, Maja Gortatowska, Oliwia Gutowska, Dominika Wochowska
Nauczyciel: Maria Małkowska
III. „Pomoc dla Ciapkowa- filmiki o psach”
Zespół Szkół Administracyjno-Ekonomicznych
Zespół projektowy: Paulina Kaiser, Sara Bębenek, Aleksandra Koc, Bartosz Bisa, Kacper Müller
Nauczyciel: Maria Małkowska
Do dnia 30.10.2018r. laureaci mają czas na wykorzystanie nagród i realizację nagrodzonych projektów.
Więcej informacji na stronie.
GALA FINAŁOWA:
Warsztaty w Fundacji Gospodarczej oraz Gdyńskiej Szkole Filmowej:
PARTNERZY PROJEKTU: