20 lokalizacji w Gdyni na sezonowe punkty gastronomiczne

Restauratorzy w szczególnie ciężko odczuwają skutki epidemii. Gdynia wspiera swoich mieszkańców, a zarazem przedsiębiorców m.in. poprzez obniżenie opłat za zajęcie pasa drogowego na cele ogródków restauracyjnych. Dzięki decyzji Prezydenta Miasta Gdyni, na terenie miasta bezpłatnie zostanie udostępnionych ponad 20 lokalizacji, dedykowanych sezonowym punktom gastronomicznym. Jest to kolejny element wspierający rodzimą gospodarkę, a jednocześnie poszerzający ofertę dla lokalnej społeczności.

Ogródki gastronomiczne cieszą się ogromną popularnością wśród mieszkańców i turystów. Od wielu lat obserwujemy jak przysmaki z całego świata, a także niebanalna i KLIMATyczna atmosfera przyciąga wielu amatorów jedzenia na świeżym powietrzu. Niestety epidemia koronawirusa pokrzyżowała plany gastronomików i ich gości, którzy tak chętnie korzystają z gdyńskich restauracji i barów. Restauratorzy w tym bardzo trudnym czasie podejmowali liczne działania, które miały na celu utrzymanie wielu miejsc pracy oraz zapewnienie dalszego funkcjonowania lokali, przy jednoczesnym ogromnym zaangażowaniu we wsparcie placówek medycznych. Mimo tych wysiłków przedsiębiorców z branży gastronomicznej, najbliższe tygodnie nadal niosą niepewność przetrwania. Gdynia po raz kolejny wyciąga pomocną dłoń, aby jak najwięcej z nich, pozostało na kulinarnym szlaku miasta.

Główne działania pomocowe są zapisane w falochronach – to kompleksowy program, który został stworzony dla różnych gałęzi gospodarki, ale również mieszkańców. Ze względu na bardzo duże obostrzenia, które dotykają branżę restauracyjną, podjąłem decyzję o wprowadzeniu kolejnego programu. Z jednej strony umożliwi to poszerzenie działalności, a z drugiej zapewni mieszkańcom dostęp do atrakcyjnych usług w dzielnicach. To wyjątkowy czas, w którym musimy podejmować odważne i zdecydowane kroki w walce o każde miejsce pracy. Użyczenie przestrzeni dla firm będzie nieodpłatne – mówi Wojciech Szczurek, prezydent miasta Gdyni.

W tym tygodniu Wydział Gospodarki Nieruchomościami ogłosi przetarg, w którym lokalni przedsiębiorcy będą mogli składać propozycje na poszczególne lokalizacje dla swoich ogródków restauracyjnych lub punktów gastronomicznych. Wśród elementów poddawanych ocenie, najwyżej punktowanym kryterium będzie sposób zagospodarowania, aranżacja oraz estetyka punktu. Istotną częścią oferty jest możliwość poszerzenia katalogu o kolejne lokalizacje wskazane przez samych restauratorów – to bardzo unikatowa propozycja, która umożliwi stworzenie przestrzeni przyjaznej i atrakcyjnej.

Nad projektem pracowaliśmy od kilku tygodni, mając pełne przekonanie, że w momencie odmrożenia usług gastronomicznych przedsiębiorcy będą chcieli zapewnić bezpieczne i atrakcyjne przestrzenie na świeżym powietrzu. Tylko w ostatnich dniach zauważyliśmy dużą liczbę zapytań o możliwość wynajęcia takiej przestrzeni. To dobry prognostyk dla projektu, a jednocześnie spełnienie oczekiwań lokalnych firm – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent ds. rozwoju.

Ogródki gastronomiczne będą miały do dyspozycji teren o wielkości do 300 metrów kwadratowych, tak aby móc spełnić wszelkie normy narzucone przez służby sanitarne. Postępowanie ma dać możliwość rozpoczęcia pracy punktów w pierwszej połowie czerwca, tak aby po kilku dniach przyjmować pierwszych gości. Każda z lokalizacji zostanie użyczona bezpłatnie na okres 3 miesięcy i pozwoli na zwiększenie dostępności usług w dzielnicach w miejscach atrakcyjnych spacerowo i rekreacyjnie.

Autor: Dorota Matejczyk-Waletko (d.matejczyk-waletko@gdynia.pl)

image_pdfimage_print