Biura dla przedsiębiorczych indywidualistów

Na razie bezpłatnie…

 

Masz pomysł na biznes, a nie masz biura na krótką choćby naradę? Ofertę dla przedsiębiorczych gdynian i ich gości przygotowuje Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni.
W gdyńskim obiekcie uruchamiana jest właśnie strefa coworkingu. Ma ona umożliwić wszystkich zainteresowanym uzyskanie biura „na godziny. Takie wynajmowanie miejsca do pracy, czy salki na spotkanie jest istotą zjawiska opisywanego jako coworking. Ta idea skierowana jest przede wszystkim do osób wykonujących wolne zawody, freelancerów, właścicieli niewielkich firm. Dzięki takiemu systemowi mogą pracować samodzielnie, ale nie w samotności.
– Na razie testujemy działanie i zapotrzebowanie na tego typu usługi. Na czas testów korzystanie z przestrzeni w Parku jest bezpłatne – mówi Michał Rybak z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego. – Każdy może przyjść i skorzystać z biurka i komputera.
Docelowo „wynajęcie” biurka będzie płatne na zasadzie biurko na godziny, ale wysokość opłat jest jeszcze ustalana.
– Szykujemy tam cykl szkoleń, wydarzeń i opiekę mentorów. To miejsce dla wszystkich freelancerów i ludzi (np. studentów), którzy dopiero myślą o założeniu firmy – dodaje Rybak.
Strefę Startup połączoną ze strefą coworkingową formalnie zostanie uruchomiona na przełomie września i października.
Jeśli ktoś jest już teraz zainteresowany takim systemem pracy może zadzwonić +48 58 698 21 27 lub napisać startup@gci.gdynia.pl i zarezerwować sobie miejsce. Może też po prostu przyjść między godz. 8 a 16.
– Docelowo, jak już uruchomimy strefę coworkingu na dobre, ma ona działać do późnego wieczora żeby ludzie mogli przyjść tu o każdej porze – podkreśla Rybak.
Miejsca jest dużo, to ponad 400 m kw., gdzie mieści się kilkadziesiąt biurek z komputerami, stoły kreślarskie, stoły konferencyjne, cały kompletny sprzęt biurowy, kącik wypoczynkowy z mini kuchnią i ekspresem do kawy. Strefa ta wydzielona jest obok galerii Centrum Designu, w budynku wystawienniczo-konferencyjnym, w którym mieści się też Centrum Nauki Experyment i centrum konferencyjne.
Lokalizacja nie jest przypadkowa. Konferencje w dużej mierze kierowane będą właśnie do właścicieli małych firm i np. studentów. Pierwszą dużą imprezą będzie na pewno tech.3camp.pl.
Przedstawiciele PPNT nie ukrywają, że zamierzają zorganizować konkurs dla startupów, a najlepszym zapewnić darmową roczną opiekę administracyjną i mentorską. Grupę mentorów biznesowych zostanie zwerbowana z ekipy „starszych” Parkowiczów, czyli firm, które już działają od kilku lat PPNT i odnoszą konkretne sukcesy.

Tekst: Artur Kiełbasiński, Gazeta Wyborcza