1

Falochron nominowany do „Innowacji w Polityce”!

Wracamy do tematu tegorocznej edycji międzynarodowych nagród „Innowacje w Polityce”. Po przedstawieniu pierwszych dwóch gdyńskich nominacji – wsparcia dla przedsiębiorców podczas pandemii COVID-19 i Konta Mieszkańca – organizatorzy konkursu przybliżają kolejne działania naszego miasta, które zasłużyły na nominację. Tym razem to program wsparcia „Gdyński Falochron”.

To kolejny z gdyńskich projektów, który znalazł się w gronie najbardziej innowacyjnych rozwiązań z całej Europy. „Gdyński Falochron” został nominowany do ścisłego grona 10 finalistów w kategorii „Kryzys koronowy”.

Wyjątkowy, miejski program wsparcia różnych grup społecznych w dobie nagłego kryzysu od samego początku zdobywa uznanie poza granicami miasta. Przy wyborze pomysłu rodem z Gdyni kapituła konkursu „Innowacje w Polityce” („Innovation in Politics Awards”) doceniła przede wszystkim inicjatywę podjętą przez samorząd, niezwiązaną z odgórnymi działaniami państwa. „(…) Pomimo ograniczonych możliwości samorządów w Polsce Gdynia podjęła szereg działań w celu zwalczania zagrożenia epidemiologicznego, wspierania efektywności lokalnej administracji i służb oraz wspierania mieszkańców w tym trudnym czasie” – czytamy w opisie nominacji na stronie internetowej konkursu.

GDYŃSKI FALOCHRON

KATEGORIA: KRYZYS KORONOWY

Przypomnijmy, że uruchamiając „Gdyński Falochron” miasto jeszcze podczas pierwszej fali pandemii wyciągnęło pomocną dłoń m.in. do lokalnego biznesu, twórców kultury czy organizacji pozarządowych i klubów sportowych. Zaproponowano konkretne ulgi, ułatwienia i odroczenia oraz zaangażowano dodatkowe środki, aby lokalna społeczność jak najmniej dotkliwie odczuła skutki tzw. lockdownu.

Do dziś z oferowanego wsparcia chętnie skorzystały dziesiątki podmiotów i organizacji działających na terenie Gdyni. Program zresztą nadal trwa.

– Już na początku pandemii wiedzieliśmy, że bez wsparcia miasta wielu przedsiębiorców, organizacje pozarządowe, kluby sportowe czy instytucje kultury mogą wpaść w poważne problemy finansowe. To właśnie dla nich powstał „Gdyński Falochron”, szeroki program wsparcia, od tego wpływającego na płynność, przez narzędzia polityki społecznej aż po wsparcie doradcze. Ta pomoc zresztą nadal trwa i wspiera m.in. przeżywającą ciężkie chwile gastronomię, a uchwała, która określa zasady funkcjonowania „Falochronu”, obowiązuje do końca roku. Wcześniejsze statystyki udowodniły już, że zaproponowane przez nas wsparcie trafiło w potrzeby wszystkich grup i dało pozytywny efekt – podkreśla Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

W swojej kategorii „Kryzys koronowy” miejski program pomocy powalczy o prestiżową nagrodę z innowacyjnymi rozwiązaniami m.in. z Czech (respiratory z druku 3D), Litwy (wydarzenia kulturalne na podwórkach Kowna) czy Grecji (medyczna aplikacja do telerozmów z lekarzami w czasie lockdownu).

Laureatów wyłonią głosy obywateli Europy – to grupa około tysiąca obywateli różnych państw. Najlepsze pomysły lokalnych władz zostaną ogłoszone w dziewięciu kategoriach konkursowych. To: jakość życia, gospodarka, ekologia, edukacja, demokracja, cyfryzacja, prawa człowieka, wspólnota i kryzys koronowy. Wyniki tegorocznej edycji „Innowacji w Polityce” poznamy 3 grudnia, podczas gali w formie online.

Przypomnijmy, że to jedna z aż czterech gdyńskich nominacji do grona finalistów. Wcześniej organizatorzy konkursu przedstawili już dwa projekty z Gdyni: wsparcie przedsiębiorców podczas COVID-19 (nominacja w kategorii „Gospodarka”) oraz Konto Mieszkańca (nominacja w kategorii „Cyfryzacja”). Wkrótce na stronie internetowej innovationinpolitics.eu pojawi się także więcej informacji o gdyńskim UrbanLabie, który znalazł się wśród finalistów w kategorii „Jakość życia”.

„Innowacje w Polityce” to międzynarodowy konkurs organizowany przez wiedeński Instytut Innowacji w Polityce (The Innovation in Politics Institute). To coroczny przegląd pracy odważnych i kreatywnych polityków ze wszystkich szczebli demokratycznej władzy w Europie, który może służyć jako źródło inspiracji dla innych.