Tworzą wyjątkowe projekty, które wypełniają tkankę miejską Trójmiasta. Na co dzień wzajemnie się inspirują. Kreują otoczenie. A najbardziej lubią realizować projekty związane z architekturą użyteczności publicznej. „Kwadrat” to pracownia architektoniczna z tradycjami. Jej motorem jest Jacek Droszcz. A pracują razem z nim jego siostra, córka, syn, zięć i synowa – również architekci. Historię tej rodziny oraz ich biznesu zaprezentowano w kolejnym odcinku cyklu „Wtorki z Rodzinnymi”.
Jacek Droszcz to człowiek z pasją do nauki i tworzenia, którą wyniósł z domu. Jego dziadek oraz rodzice byli fizykami, profesorami. Ojciec specjalizował się w fizyce jądrowej. To fascynowało młodego Jacka. A najbardziej pociągała go twórcza strona działalności ojca. Wtedy już wiedział, że sam chce coś kreować, budować oraz inspirować innych. I tak został architektem. Na studiach poznał swoją żonę. Wtedy też wraz z kolegami wpadli na pomysł stworzenia firmy. Początki pracowni sięgają 1986 roku, kiedy to w ramach zespołu projektowego Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej powstał projekt osiedla Dąbrowa w Gdyni. Firma ostatecznie powstała w 1989 roku. Była to jedna z pierwszych prywatnych pracowni projektowych „Kwadrat”. Założyli ją Jerzy Kaczorowski, Jacek Droszcz i Adam Drohomirecki. Od 1995 roku biznes prowadzą Jacek Droszcz i Bazyli Domsta.
Rodzina podążyła w ślady Jacka Droszcza. Pięć lat po nim studia architektoniczne skończyła jego siostra, która obecnie jest jego podporą i prawą ręką. W studiu „Kwadrat” pracują z nim również syn – Krzysztof Droszcz i córka – Ewa Sikora oraz synowa i zięć. Wszyscy również są architektami. Wnuk powoli chłonie pasję. Jednak już zapowiada, że też chciałby zostać architektem. Wszyscy wzajemnie się wspierają i inspirują, a także konsultują pomysły. Historię tej rodziny oraz ich firmy można poznać, oglądając ostatni odcinek czwartej edycji cyklu „Wtorki z Rodzinnymi”.
Studio architektoniczne „Kwadrat”, które działa przy ul. Popiela 26/1, specjalizuje się w architekturze mieszkaniowej. Jednak najchętniej realizuje projekty związane z architekturą użyteczności publicznej. W Gdyni spod ręki architektów z tej pracowni wyszło wiele obiektów, które wypełniają tkankę miejską, np. osiedle Portova. Studio brało udział w wielu konkursach architektonicznych i zdobyło w sumie ponad 40 nagród i wyróżnień. W ostatnim czasie wygrało m.in. konkurs na projekt modernizacji/rozbudowy nowej mariny w Gdyni oraz na Hotel Zdrowie w Orłowie (chodzi o teren dawnego sanatorium). Najbardziej spektakularnym i znanym obiektem, który powstał w pracowni, jest Muzeum II Wojny Światowej.
Więcej o projekcie na stronie „Wtorki z Rodzinnymi”.