fbpixel fbpixel
 
 

Patronat: prof. Dariusz Filar

prof Filar

Dr hab. Dariusz Filar, Profesor UG, Katedra Mikroekonomii.

Dariusz Filar, ur. 18 lipca 1950 w Gdyni –  jest specjalistą w zakresie makroekonomii, zarządzania międzynarodowego i polityki pieniężnej. Specjalizuje się w historii myśli ekonomicznej oraz funkcjonowaniu przedsiębiorstw transnarodowych.

W 1973 ukończył studia z zakresu handlu zagranicznego na Uniwersytecie Gdańskim. Po studiach pozostał na uczelni, pracując kolejno na stanowiskach od asystenta do profesora nadzwyczajnego (1992 r.). W latach 1992–1995 prowadził zajęcia w Center for Russian and East European Studies na Uniwersytecie Michigan. Współpracował również z Central European University. Od 1996 r. wykładowca Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów.

Od 1999 r. zajmował stanowisko głównego ekonomisty Banku Pekao S.A. Wchodził również w skład Europejskiej Rady Ekonomistów. W latach 2000–2007 był komentatorem ekonomicznym dziennika „Rzeczpospolita”. W 2004 r. został powołany w skład Rady Polityki Pieniężnej II kadencji. Funkcję tę pełnił do 2010 r. Autor kilkudziesięciu publikacji i rozpraw  w zakresie ekonomii i rozwoju obszaru gospodarczego Polski i Europy.

Uczestnik strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980r.,  współorganizator I Kongresu Liberałów w Gdańsku (1988 r. ).

Autor książek science fiction. Proza Dariusza Filara należąca do nurtu literatury popularnej podejmuje tradycyjne tematy science fiction, ale broni się przed konwencjonalnością zaskakującym, nierzadko ironicznym przełamywaniem wątków narracyjnych. W styczniu 2015 r. ukazał się nowy zbiór jego opowiadań „Jeszcze jedna podróż Guliwera”.

image_pdfimage_print
X
Potwierdzenie

Zamierzasz opuścić nas i przejśc na stronę
Czy nadal chcesz to zrobić?

fbpixel