Gdyński Inkubator Przedsiębiorczości otwarty

Jego budowa zajęła dokładnie 15 miesięcy, a dzisiaj Gdyński Inkubator Przedsiębiorczości jest już gotowy do działania. Budynek o całkowitej powierzchni 2902 m2 pomieści od 30 do 50 młodych przedsiębiorców. 

DSC_0514_m

Gdyński Inkubator Przedsiębiorczości jest najważniejszym i największym projektem działającej od 1990 roku Fundacji Gospodarczej, czyli jednej z pierwszych organizacji pozarządowych w Polsce, która rozpoczęła działalność na rzecz wspierania przedsiębiorczości, podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników i przeciwdziałania bezrobociu. Gdynia jest przykładem miasta, które w ciągu 25 lat przeszło bardzo gruntowną transformację gospodarczą. Ta transformacja sprawiła, że dzisiaj Gdynia jest miastem bezpieczniejszym gospodarczo. Jest miastem o relatywnie niskim jak na warunki polskie wskaźnikiem bezrobocia. Ale jest też miastem, w którym projekty i działania realizowane na jego obszarze zamierzały pozytywnie wpływać także na potencjał gospodarczy Gdyni, jak i całego województwa – podkreśla prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

O miejsce w Gdyńskim Inkubatorze Przedsiębiorczości ubiegało się do tej pory 35 firm. 17 wniosków już zostało zaopiniowanych przez Radę Gdyńskiego Inkubatora Przedsiębiorczości, a 16 otrzymało pozytywną opinię. Najwyżej ocenione firmy w ciągu najbliższych dni wprowadzą się do Inkubatora. 11 wniosków zostanie przekazanych do zaopiniowania Radzie GIP – Cieszy nas różnorodność profili branżowych firm ubiegających się o miejsce w Gdyńskiego Inkubatora Przedsiębiorczości. Wśród początkujących przedsiębiorców z niebanalnymi i innowacyjnymi pomysłami na biznes są: architekci, projektanci wnętrz, informatycy, prawnicy, psychologowie, coachowie, psychodietetyk, marketerzy, firmy z branży energetycznej, medycznej i spedycyjnej. Jesteśmy przekonani, że dzięki wsparciu, które oferujemy w Inkubatorze, rozwiną swoją działalność i wypłyną na szerokie biznesowe wody – mówi Irena Muszkiewicz-Herok, Prezes Zarządu Fundacji Gospodarczej.

Potrzebę powstania Gdyńskiego Inkubatora Przedsiębiorczości podkreśla marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Musi być takie miejsce na Pomorzu, w którym działania naukowców mogą być szybko wprowadzane do gospodarki i takim miejscem jest Gdyński Inkubator Przedsiębiorczości. Cieszę się bardzo, bo Gdynia to młode, prężnie rozwijające się miasto, które czuje ducha przedsiębiorczości, może rozwijać tę przedsiębiorczość w oparciu o takie miejsca jak to.

Projekt Budowa Gdyńskiego Inkubatora Przedsiębiorczości jest finansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego Infrastruktura dla Rozwoju Firm Innowacyjnych w wysokości blisko 8 mln 800 tys. zł oraz ze środków  Miasta Gdyni w wysokości 3 mln zł. Fundacja Gospodarcza jako wkład własny wniosła do projektu 1 mln 200 tys. zł, w tym blisko 760 000 zł jako aport gruntu.

Źródło: www.gdynia.pl

image_pdfimage_print