IVONA, czyli Tatyana

Powstała rosyjskojęzyczna wersja syntezatora mowy

iwona6.jpg

 

Tatyana, kobiecy głos rosyjski, powiększyła portfolio syntezatora mowy IVONA do 45 głosów, mówiących już w 18 językach. Twórca syntezatora mowy, czyli spółka IVONA Software działa w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni.

– Naszą misją jest dostarczanie możliwie najlepszej jakości głosów text-to-speech do zaawansowanych interfejsów głosowych (Voice User Interfaces) – mówi Łukasz Osowski, Prezes Zarządu IVONA Software. – Jesteśmy ukierunkowani na coraz szybsze tempo wprowadzania kolejnych, nowych głosów IVONA na rynek, dbając przy tym, aby spełniały one wymagania producentów urządzeń oraz twórców aplikacji – dodaje Łukasz Osowski.
Rosyjski głos IVONA pozwoli deweloperom, integratorom, producentom sprzętu i oprogramowania dotrzeć do nowych klientów. Pierwotnie przeznaczenie syntezatora mowy oceniano głównie przez pryzmat dostępu osób niewidomych do np. treści na stronach www. Jednak wraz z upływem czasu liczba zastosowań gwałtownie wzrosła.
Syntezator świetnie nadaje się np. do odczytywania treści komunikatów opracowywanych w firmach telekomunikacyjnych, czy instytucjach finansowych.
Głosy IVONA wspierają osoby uczące się języków obcych, uczniów z dysleksją i innymi trudnościami w nauce, którzy mogą zapisywać dokumenty tekstowe jako pliki audio oraz odtwarzać je za pomocą odtwarzaczy multimedialnych i urządzeń mobilnych. Ponad 2 mln indywidualnych użytkowników poszukujących wysokiej jakości interfejsów głosowych do różnych aplikacji, pobrało też głosy IVONA oraz IVONA TTS HQ i zainstalowało je na swoich urządzeniach mobilnych z systemem Android. Używane były również w nawigacji w smartfonach (BlackBerry). Technologią polskiej firmy zainteresował się amerykański gigant Amazon, kupując licencję na użycie jej w swoich tabletach Kindle Fire. Efekt współpracy była jednak daleko głębszy. W styczniu 2013 r. ogłoszono, że Amazon kupił polską firmę.  Jej siedziba nadal pozostaje jednak w Gdyni.
Głosy IVONA powstają przy użyciu wielokrotnie nagradzanej autorskiej technologii BrightVoice, która jest wynikiem 10 lat badań firmy IVONA Software przy tworzeniu syntezatora mowy, dzięki czemu jest on praktycznie nie do odróżnienia od głosu profesjonalnego lektora.
Firmę IVONA Software (wcześniej pod nazwą IVO Software) założyli dwaj absolwenci Politechniki Gdańskiej, Łukasz Osowski i Michał Kaszczuk. Od 2004 roku, dzięki wygranej w konkursie Gdyński Biznesplan, działają w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Za pomoc w rehabilitacji osób niewidomych i słabowidzących firma otrzymała m.in. medal „Gdynia bez Barier”.

Tekst: Artur Kiełbasiński, Gazeta Wyborcza

image_pdfimage_print