Nowoczesne oprogramowanie z Gdyni na eksport

Kilka lat temu byli niewielką firmą informatyczną z Gdyni. Dziś o planach ekspansji spółki Bilander donoszą skandynawskie media.

effektiv6.jpg

Firma Bilander została założona w 2008 przez osoby związane z amerykańską korporacją zajmującą się analizą danych ekonomicznych oraz prognozą makroekonomiczną dla największych firm i instytucji na świecie. To usługi poszukiwane wśród menedżerów. Analiza takich danych pozwala budować strategię rozwoju firmy na lata.
Zdobyte doświadczenie przez założyciela Piotra Janczyka, prezesa Bilandera, podczas pobytu w USA i realizacji projektów dla najbardziej rozpoznawalnych korporacji na świecie przyczyniło się do opracowania systemu stworzenia innowacyjnego rozwiązania do analizy danych dla menadżerow, czy analityków. W ten sposób powstał system Binocle. Był on wielokrotnie prezentowany na targach branżowych, zdobywał również wyróżnienia na tych targach.

– Jest to rozwiązanie, które pozwala elastycznie tworzyć analizy, dowolne raporty bez konieczności znajomości baz danych, języków programowania a jedynie prosty interfejs użytkownika dostępny dla każdego – tłumaczy Piotr Janczyk, prezes spółki Bilander. – Nasi pierwsi klienci postawili bardzo jasno wymagania – aplikacja musi być tak intuicyjna, aby menadżerowie samodzielnie bez szkoleń byli w stanie wyciągnąć i analizować swoje dane na żądanie. Rozwiązanie też nie miało być skierowane dla IT a skupiać się na problemach biznesowych.

Kluczowym elementem wszystkich projektów realizowanych przez firmę jest integracja danych z wielu systemów informatycznych. Z uwagi na historycznie dłuższy okres dostępności rozwiązań informatycznych w krajach rozwiniętych, gdzie świadomość danych jako aktywa firmy jest znaczna, możliwe są bardzo rozbudowane analizy uwzględniające dane historyczne.
Jakie ma to znaczenie praktyczne?
– Firmy dostrzegają jedynie oszczędność w tworzeniu raportów natomiast nie widzą często wartości w znajdowaniu korelacji w danych jakimi dysponują – tłumaczy Janczyk. – Przykładowa analiza trendów sprzedaży może zostać zautomatyzowana i służyć dynamicznemu zamawianiu towarów na magazyn dzięki czemu możliwe jest podniesienie rotacji materiałów na magazynie.
System ułatwia też tworzenie budżetu na podstawie danych historycznych. Potrafi też zasygnalizować np. wzrost jakiegoś typu kosztów sprzeczny z dotychczasową praktyką.

Stworzona strategia rozwoju spółki pozwala zająć II miejsce w konkursie Gdyński Biznesplan, a następnie w 2009 roku otrzymać znaczące dofinansowanie z projektów POIG na stworzenie innowacyjnego systemu do zaawansowanych analiz danych.
W 2010 roku podczas gdy prace nad projektem już były bardzo zaawansowane, dzięki relacjom z zarządem poprzedniego pracodawcy udaje się przekonać amerykanów do współpracy przy dystrybucji oraz promowania tworzonego w Polsce oprogramowania w USA.
Dzięki tej współpracy realizowane są projekty dla firm jak IBM, Whitford, Ground Link czy IPR.
– Ta współpraca ma jeszcze jedno znaczenie – mówi Piotr Janczyk. – Wymagający międzynarodowi klienci przyczyniają się do budowy naszego zespołu, to jest wyraźna oznaka, że jesteśmy doceniani. 

Od 2011 roku we współpracy ze spółką Energa Operator firma Bilander zaczęła działać na rynku w zakresie analiz danych dla branży energetycznej. Celem oprogramowania stworzonego dla Operator jest ujednolicenie dostępu do danych znajdujących się wcześniej w kilku osobnych bazach. Pozwala to na lepszą analizę tych danych, porównywanie różnych parametrów. Drobny na początku projekt przerodził się w stałą współpracę. 
– Opracowana strategia eksportowa została zaakceptowana w projekcie Paszport do Eksportu POIG 6.1, otrzymaliśmy tam maksymalną liczbę punktów – mówi Janczyk. – Pozyskaliśmy w ten sposób środki na stworzenie kanału eksportowego m.in. w Skandynawii, Niemczech.
Efekt obranej strategii? Rozpoczęta współpraca z branżą energetyczną oraz zainteresowanie rozwiązaniem przez inne firmy z branży paliwowo-energetycznej sprawiło, że spółka rozpoczyna zagraniczną ekspansję – do Niemiec i właśnie do Norwegii. Artykuł na temat gdyńskiej spółki znalazł się w norweskim piśmie branżowym „Effektiv IT”.
Dlaczego te dwa kierunki? Janczyk wyjaśnia, że oba te kraje są liderami w różnych dziedzinach energetyki. W Niemczech rozbudowywana jest sieć energetyczna oparta na energetyce wiatrowej. Przy takiej działalności gromadzi się i przetwarza ogromne ilości danych. Natomiast Norwegia jest od lat europejskim liderem w stosowaniu nowoczesnych rozwiązań it w branży paliwowej i gazowej.

Tekst: Artur Kiełbasiński, Gazeta Wyborcza 

image_pdfimage_print