Fundamentem dla holistycznego rozwoju Gdyni jest poznanie potrzeb lokalnych firm, dlatego istotnym jest prowadzenia dialogu pomiędzy przedsiębiorcami, a przedstawicielami miasta. 23 września odbyło się pierwsze posiedzenie Gdyńskiej Rady Dialogu Gospodarczego.
Nieodłącznym elementem tworzącym lokalną spoleczność są przedsiębiorcy. Ważna dla wspólnego rozwoju jest współpraca przedstawicieli lokalnych firm z władzami Gdyni. W poniedziałek, 23 września odbyło się pierwsze posiedzenie Gdyńskiej Rady Dialogu Gospodarczego, w trakcie którego przedsiębiorcy mieli okazję poznać rozmaite branże tworzące gdyński rynek biznesowy. Rada składa się z 40 przedstawicieli zróżnicowanych sektrorów takich jak m.in.: przemysł morski, farmaceutyczny, gastronomiczny, czy rynek nieruchomości. Członkowie mieli możliwość wymiany poglądów, zgłoszenia nurtujących problemów, a także dyskusji o wizji Gdyni.
– Bardzo cieszę się, że tak duże grono szacownych przedsiębiorców potraktowało nas poważnie i wszyscy wzięli udział w pierwszym posiedzeniu Gdyńskiej Rady Dialogu Gospodarczego – przyznał Bartłomiej Austen, wiceprezydent Gdyni. – Rozmawialiśmy z przedsiębiorcami, o tym jaką chcemy stworzyć wizję miasta. Jednogłośnie stwierdziliśmy, że Gdynia i port są nierozerwalnymi elementami tworzącymi miasto. Wspólnie planujemy lobbować m.in. za budową Drogi Czerwonej, która jest bardzo istotna dla rozwoju miasta. Dyskutowaliśmy również o tym, że w ostatnich latach centrum Gdyni dosyć mocno podupadło i musimy trochę pomyśleć o tym, jak chcemy stworzyć nowe centrum Gdyni, czyli np. zagospodarować teren Polanki Redłowskiej, teren bulwaru, skweru, tereny podalmorowskie.
Poza aspektem merytorycznym ważna jest również integracja lokalnych środowisk z przedstawicielami miasta, tak aby móc maksymalizować rozwój. Dialog z przedsiębiorcami ułatwi także pozyskiwanie przez samorząd środków finansowych, w tym z Unii Europejskiej do realizacji planowanych inwestycji i projektów. Wspólny dialog i poznanie potrzeb przedstawicieli lokalnych firm poprawi efektywność rozwoju Gdyni.
Wymiana doświadczeń, jaka miała miejsce, pokazała ogromną wartość tego, jak przedsiębiorcy mogą współpracować z miastem i wspólnie rozwijać się. Co więcej, przedsiębiorcy mogą być też głosem doradczym dla miasta i mówić o tym, na czym im zależy, aby mogli rozwijać się.
– Rozwój biznesu nie jest łatwy, 10 lat temu założyłem działalność gospodarczą w Gdyni i wiem, z jakimi wyzwaniami muszą mierzyć się przedsiębiorcy – Witold Dubowicz, organizacja BNI Wizja. – Trzeba nauczyć się wielu umiejętności, które wpływają na to, żeby biznes rzeczywiście przynosił efekty. Chciałbym, żeby z ramienia Miasta Gdyni wraz z przedsiębiorcami, którzy byli obecni na sali, żebyśmy wsparli młodych przedsiębiorców w rozwijaniu siebie i swoich firm.
Posiedzenia rady będą organizowane cyklicznie, najbliższe zostało zaplanowane na październik.
Autor: Magdalena Starnawska (magdalena.starnawska@gdynia.pl)
Źródło: Gdynia.pl