Raporty o zrównoważonym działaniu

W tym roku firmy zatrudniające powyżej 500 pracowników i spółki giełdowe, a w kolejnych latach coraz mniejsze firmy i instytucje mają obowiązek przygotowywania raportów o zrównoważonym działaniu. Te, które już mają takie raporty, mogą wystartować w konkursie. Organizuje go Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Jakie informacje powinny znaleźć się w raporcie?

Przygotowanie dokumentu stanowi duże wyzwanie dla przedsiębiorcy. Należy m.in. określić, w jaki sposób firma zarządza kwestiami związanymi z ryzykiem klimatycznym, przedstawić strategię działań wraz z opisem ryzyk i szans, a także wskazać cele i sposoby mierzenia ich realizacji. Wszystkie raporty mają zostać przygotowane cyfrowo według jednolitego schematu. Zapewni to możliwość ich łatwego porównywania oraz gromadzenia.

Do tego roku było to nieobowiązkowe i pozwalało bez konsekwencji przygotować się do nowych obowiązków, które nałożyła na nas UE. Od tego roku pierwsza grupa firm już będzie musiała pokazać co robi, aby działać ekologicznie i z roku na rok zmniejszać np. ślad węglowy, oszczędzać prąd, wodę, nie produkować nadmiernie odpadów, nie zanieczyszczać powietrza. Będzie trzeba także pokazać, skąd pochodzą surowce wykorzystywane przy produkcji i udowodnić, że przy ich pozyskaniu i przetwarzaniu nie były np. łamane prawa człowieka.

Kto musi raportować?

Raporty dotyczące ESG zaczęły funkcjonować od 1 stycznia 2024 r. Na początek nowym obowiązkiem objęte są duże przedsiębiorstwa oraz spółki notowane na giełdzie, które osiągają przychody w wysokości powyżej 170 mln zł netto rocznie) oraz posiadają roczną sumę aktywów i pasywów na kwotę 85 mln zł. W kolejnych latach grupa przedsiębiorstw zobligowanych do raportowania, będzie się zwiększać, a w 2026 roku obowiązek będzie dotyczyć już wszystkich spółek działających na terenie Unii Europejskiej.

Warto więc zainteresować się kwestią tworzenia raportów odpowiednio wcześnie, aby móc zapoznać się z wymaganiami, zaplanować dokument oraz wdrożyć strategię ESG. Tym bardziej, że jak mówi Monika Porębska, ekspertka zajmująca się wdrażaniem zrównoważonego rozwoju w firmach, niedawno bo 5 lipca tego roku Polska przystąpiła do międzyrządowego forum Climate Club. To porozumienie 39 państw, które chcą współpracować po to, aby przeciwdziałać zmianie klimatu i osiągnąć neutralność klimatyczną do połowy tego stulecia. Nadrzędnym celem jest dekarbonizacja przemysłu zgodnie z koncepcją „zielonego i inkluzywnego wzrostu”.

– Lata 20-e tego wieku mają kluczowe znaczenie dla przyjęcia ram prawnych i legislacyjnych, które pokierują np. inwestycjami przemysłowymi wykraczającymi poza rok 2050 i pomogą utrzymać globalny wzrost temperatur na poziomie 1,5 st. C, a jest to ważne, ponieważ, czy tego chcą czy nie, firmy muszą się przygotować na poniesienie kosztów zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. W przeciwnym wypadku będą musiały płacić rodzaj podatku za to, że nie spełniają wymagań. Dlatego raportowanie i wszelkie zachęty do szybkiego wdrożenia zrównoważonego rozwoju firm, są sposobem na uniknięcie niepotrzebnych dodatkowych obciążeń finansowych, które są nieuniknione.

Więcej informacji na temat konkursu na stronie https://raportyzr.pl/

image_pdfimage_print