Wtorki z Rodzinnymi: Studio Architektoniczne Kwadrat

Tworzą wyjątkowe projekty, które wypełniają tkankę miejską Trójmiasta. Na co dzień wzajemnie się inspirują. Kreują otoczenie. A najbardziej lubią realizować projekty związane z architekturą użyteczności publicznej. „Kwadrat” to pracownia architektoniczna z tradycjami. Jej motorem jest Jacek Droszcz. A pracują razem z nim jego siostra, córka, syn, zięć i synowa – również architekci. Historię tej rodziny oraz ich biznesu zaprezentowano w kolejnym odcinku cyklu „Wtorki z Rodzinnymi”. To seria krótkich filmów o wyjątkowych lokalnych firmach – zarówno tych wielopokoleniowych, jak i tych, które dopiero rozwijają skrzydła.

Jacek Droszcz to człowiek z pasją do nauki i tworzenia, którą wyniósł z domu. Jego dziadek oraz rodzice byli fizykami, profesorami. Ojciec specjalizował się w fizyce jądrowej. To fascynowało młodego Jacka. A najbardziej pociągała go twórcza strona działalności ojca. Wtedy już wiedział, że sam chce coś kreować, budować oraz inspirować innych. I tak został architektem. Na studiach poznał swoją żonę. Wtedy też wraz z kolegami wpadli na pomysł stworzenia firmy. Początki pracowni sięgają 1986 roku, kiedy to w ramach zespołu projektowego Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej powstał projekt osiedla Dąbrowa w Gdyni. Firma ostatecznie powstała w 1989 roku. Była to jedna z pierwszych prywatnych pracowni projektowych „Kwadrat”. Założyli ją Jerzy KaczorowskiJacek Droszcz i Adam Drohomirecki. Od 1995 roku biznes prowadzą Jacek Droszcz i Bazyli Domsta.

Rodzina podążyła w ślady Jacka Droszcza. Pięć lat po nim studia architektoniczne skończyła jego siostra, która obecnie jest jego podporą i prawą ręką. W studiu „Kwadrat” pracują z nim również syn – Krzysztof Droszcz i córka – Ewa Sikora oraz synowa i zięć. Wszyscy również są architektami. Wnuk powoli chłonie pasję. Jednak już zapowiada, że też chciałby zostać architektem. Wszyscy wzajemnie się wspierają i inspirują, a także konsultują pomysły. Historię tej rodziny oraz ich firmy można poznać, oglądając ostatni odcinek czwartej edycji cyklu „Wtorki z Rodzinnymi”.

Studio architektoniczne „Kwadrat”, które działa przy ul. Popiela 26/1, specjalizuje się w architekturze mieszkaniowej. Jednak najchętniej realizuje projekty związane z architekturą użyteczności publicznej. W Gdyni spod ręki architektów z tej pracowni wyszło wiele obiektów, które wypełniają tkankę miejską, np. osiedle Portova. Studio brało udział w wielu konkursach architektonicznych i zdobyło w sumie ponad 40 nagród i wyróżnień. W ostatnim czasie wygrało m.in. konkurs na projekt modernizacji/rozbudowy nowej mariny w Gdyni oraz na Hotel Zdrowie w Orłowie (chodzi o teren dawnego sanatorium). Najbardziej spektakularnym i znanym obiektem, który powstał w pracowni, jest Muzeum II Wojny Światowej.

„Wtorki z Rodzinnymi” to miejska akcja promująca lokalne firmy, które na stałe wpisały się w gdyński krajobraz. W ramach czwartej edycji cyklu przygotowano 8 krótkometrażowych filmów. Ich bohaterami są lokalni przedsiębiorcy oraz ich rodziny. Dzięki materiałom można poznać kilka pokoleń osób, które na miejsce prowadzenia własnego biznesu już wiele lat temu wybrały Gdynię. Nie brakuje również historii młodych, pierwszopokoleniowych firm działających w naszym mieście. Materiały są dostępne na stronie internetowej i facebookowym profilu Gdyńskiego Centrum Wspierania Przedsiębiorczości oraz gdyńskim kanale YouTube. Projekt realizują Gdyńskie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości oraz Agencja Rozwoju Gdyni.

Przypomnijmy, że filmowy cykl ruszył w połowie grudnia 2020 roku. W pierwszej odsłonie zaprezentowano 20 gdyńskich firm rodzinnych, a w drugiej – 10 lokalnych przedsiębiorstw. W trzeciej edycji można było poznać historie 12 rodzinnych biznesów. We wtorek, 23 kwietnia ruszyła czwarta odsłona cyklu. W pierwszym odcinku zaprezentowano centrum muzyczne „Virtuo”. Drugi opisywał historię kawiarni „Kosmos”. Trzeci był poświęcony centrum stomatologicznemu „NovumDent”. Czwarty przedstawiał centrum zdrowia psychicznego w sporcie „Zawodnik w Centrum”. Piąty opisywał historię firmy logistycznej Dalton Logistics. W szóstym zaprezentowano agencję reklamy internetowej „Webmetro”. A siódmy dotyczył podmiotu leczniczego „Sono Venae”.

Więcej informacji o działaniach Gdyni związanych z promowaniem firm rodzinnych można znaleźć na facebookowym profilu Firmy Rodzinne Gdynia.

Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

Źródło: Gdynia.pl

image_pdfimage_print