Zapraszamy na Forum

Nasze miasto po raz kolejny stanie się miejscem interesujących dyskusji o morzu. Podczas jubileuszowej 20. edycji Forum Gospodarki Morskiej wystąpi trzydziestu prelegentów, będzie pięć zdefiniowanych na nowo paneli tematycznych, a także rozmowy o szansach i wyzwaniach dla gospodarki morskiej w pandemicznej rzeczywistości. Wydarzenie odbędzie się 7 i 8 października w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym.

– Już po raz dwudziesty spotkamy się w Gdyni na Forum Gospodarki Morskiej. Przed nami pięć paneli tematycznych i trzydziestu prelegentów. Bardzo żywa i bardzo ciekawa debata na temat kondycji gospodarki morskiej, dyskusja o teraźniejszości, a może – to, co najważniejsze – o przyszłości – informuje Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią do Gdyni wraca najważniejsze wydarzenie branży morskiej w kraju – Forum Gospodarki Morskiej. Energetyka wiatrowa na Bałtyku, konsekwencje budowy portów zewnętrznych w Polsce, perspektywy rozwoju polskiego przemysłu okrętowego, biznes żeglarski oraz szkolenie kadr m.in. dla sektora offshore wind – to główne tematy tegorocznego wydarzenia. Debaty z udziałem przedsiębiorców, przedstawicieli świata nauki i dyplomacji zaplanowano w ramach pięciu paneli: „Technologie Morskie”, „Porty i Logistyka”, „Biznes w Żeglarstwie”, „Edukacja Morska” oraz „Energia Odnawialna”.

Strategicznym celem forum jest wskazanie rozwiązań, które mają otworzyć polską gospodarkę morską na światową rewolucję cyfrową i ułatwić polskim firmom rozwój technologii niezbędnych do skutecznego konkurowania na rynkach zagranicznych.

– W programie tegorocznego forum warto podkreślić dwie sprawy. Po raz pierwszy będziemy mówili o biznesie żeglarskim w Polsce, w którym jesteśmy światowymi liderami. To w zasadzie jedyny biznes, w którym sami projektujemy, budujemy i sprzedajemy. I drugi bardzo ważny element, który może zaważyć na przyszłości gospodarki morskiej, to programy rządowe. Takiej sytuacji w 20-letniej historii forum nie mieliśmy. Chodzi m.in. o budowę morskich farm wiatrowych, program „Miecznik”, a także projekt „Batory”. Te programy będą miały ogromny i długoletni wpływ na gospodarkę morską. Dałyby też stabilizację w sektorze, której od lat brakuje – mówi Sławomir Kalicki, prezes Inter Marine, lider i współorganizator forum.

Innowacyjnym rozwiązaniom w gospodarce morskiej będzie poświęcony m.in. panel „Energetyka Odnawialna”. Oprócz dyskusji na temat realizacji projektów morskich farm wiatrowych w polskiej strefie Morza Bałtyckiego ma on wybiegać jeszcze dalej w przyszłość i poruszać zagadnienia związane z zastosowaniem wodoru jako paliwa dla żeglugi i transportu.

Ciekawie zapowiada się również dyskusja w ramach panelu „Porty i Logistyka”, którego tematem będą m.in. projekty budowy portów zewnętrznych w Gdyni, Gdańsku i Świnoujściu. Przy założeniu, że wszystkie zostaną zrealizowane do 2028 roku, możliwości przeładunkowe polskich terminali wzrosną do 11 mln TEU, czyli niemal 100% w stosunku do br.

Biorąc pod uwagę potencjał polskich stoczni, również tych zlokalizowanych w Gdyni, w czasie forum nie może zabraknąć panelu poświęconego przemysłowi okrętowemu. Podczas tej części planowane są m.in. rozmowy o udziale polskich stoczni w projektach o charakterze publicznym czy inwestycjach na rzecz rozbudowy potencjału polskich operatorów zaangażowanych w projekty offshore wind.

W tegorocznym programie forum uwzględniono także panel „Edukacja Morska”. Dostosowanie kształcenia do wymogów współczesnej żeglugi jest niezbędne. Do tego dochodzi rozwój morskich farm wiatrowych w Europie i w Polsce oraz związane z tym szkolenie kadr dla tego typu projektów.

Z kolei zupełnie nowym zagadnieniem jest biznes żeglarski. Polska to jeden ze światowych liderów w tej dziedzinie. Cały sektor producentów tego typu jednostek w naszym kraju to około 1000 firm, które zatrudniają blisko 45 tys. osób, a coroczny wzrost produkcji wynosi około 10%.

Oprócz dyskusji na temat pozycji tego sektora w Europie i na świecie zaplanowano także rozmowy o rozwoju żeglarstwa w Polsce. Dobrym pretekstem do tego są m.in. plany rozwoju infrastruktury żeglarskiej w naszym kraju, jak również takie wydarzenia międzynarodowej rangi jak Gdynia Sailing Days.

Goście specjalni 20. edycji forum to:

  • Anna Clunes OBE, ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce,
  • Ole Toft,  ambasador Królestwa Danii w Polsce,
  • Magda Kopczyńska, dyrektor ds. innowacyjnej i zrównoważonej mobilności Dyrekcji Generalnej ds. Mobilności i Transportu Komisji Europejskiej,
  • Piotr Bielski, dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych Santander Banku Polska.

Kiedy i gdzie?

Forum Gospodarki Morskiej odbędzie się 7 i 8 października w formule online. Paneliści oraz goście specjalni spotkają się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym.

Pytania do prelegentów można kierować już teraz, korzystając z formularza na stronie wydarzenia. Będzie na to szansa również w trakcie trwania konferencji.

Aby otrzymać dostęp do transmisji z wydarzenia, należy zarejestrować się na stronie www.forum.gdynia.pl.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Więcej informacji oraz szczegółowy program znajdują się:

Pytania można również kierować mailem na adres: forum@gdynia.pl.

Organizatorami wydarzenia są: miasto Gdynia oraz Agencja Rozwoju Gdyni.

Źródło: www.gdynia.pl

image_pdfimage_print