Zmiana formy opodatkowania tylko do 20 lutego

W Polsce, przedsiębiorcy mogą wybrać jedną z form opodatkowania:
  • Zasady ogólne (skala podatkowa): Jest to najczęściej stosowana forma opodatkowania. Podatnicy korzystają z kwoty wolnej od podatku 30 000 zł, a po jej przekroczeniu muszą odprowadzić podatek w wysokości 12% od dochodu do 120 000 zł oraz 32% od nadwyżki ponad 120 000 zł.
  • Podatek liniowy: Podatnik bez względu na uzyskany dochód płaci od pierwszej złotówki podatek w wysokości 19%.
  • Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych: W odróżnieniu od dwóch pozostałych form opodatkowania, podstawą opodatkowania nie jest dochód, a przychód.
  • Karta podatkowa: Ta forma opodatkowania jest dostępna tylko dla tych osób, które korzystały z niej przed 2022 r. i ją kontynuują.

Termin na Zmianę Formy Opodatkowania

Zgodnie z art. 9a ust. 1 ustawy o PIT, podatnik może dokonać zmiany formy opodatkowania na skalę podatkową, 19% stawki podatku (podatek liniowy) lub ryczałtu w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik osiągnął pierwszy w roku podatkowym przychód albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu roku podatkowego.

Dlatego, jeżeli planujecie Państwo dokonać jakiejkolwiek zmiany w swojej obecnej formie opodatkowania na rok 2024, macie na to czas tylko do 20 lutego 2024 roku.
Zachęcamy do skonsultowania tej decyzji z doradcą podatkowym lub księgowym.
Najbliższy dyżur doradcy podatkowego w Gdyńskim Centrum Wspierania Przedsiębiorczości odbędzie się 30 stycznia 2024 r.
image_pdfimage_print