Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

Pierwsza edycja Forum Wizja Rozwoju – jednego z największych wydarzeń gospodarczych w północnej Polsce – zagościła w dniach 25-26 czerwca w Gdyni. Miasto stało się na ten czas miejscem dyskusji na najwyższym szczeblu, gdzie rodzi się tytułowa wizja gospodarczego, ekonomicznego i edukacyjnego rozwoju. W Gdyni pojawił się między innymi premier RP, Mateusz Morawiecki.

To wyjątkowa, jedna z niewielu prowadzonych na tę skalę okazji do dyskusji o tym, w którą stronę ma rozwijać się polska gospodarka. Łącznie przez dwa dni na miejscu, w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym oraz w Gdynia Arenie pojawiło się blisko 500 prelegentów z całego kraju, którzy dyskutowali w panelach skupiających się wokół kilkunastu bloków tematycznych.

To możliwość debaty na najwyższym szczeblu – w Gdyni pierwszego dnia oprócz Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwigi Emilewicz, Ministra Inwestycji i Rozwoju Jerzego Kwiecińskiego, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbiety Rafalskiej oraz Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej gości powitał premier RP, Mateusz Morawiecki.

– Staramy się odczytywać rozwój gospodarczy z różnych znaków, z rozwoju u naszych sąsiadów. Ale powinniśmy go odczytywać również z naszej przeszłości, z naszej historii, z tej przesławnej Gdyni, która jest miastem-symbolem drugiej Rzeczpospolitej. Trzeba mocno podkreślić, że Polska nie boi się innowacyjności, tej wizji rozwoju, która powinna inspirować, która jest aspiracyjna i bardzo wymagająca dla naszych przedsiębiorców – mówił podczas swojego wystąpienia premier RP, Mateusz Morawiecki.

53dbdf2dc0d311cc6180ac464c38be1b

Obok Prezesa Rady Ministrów, uczestników forum powitał także w roli gospodarza prezydent Gdyni.

– Bardzo się cieszę i jestem dumny z tego, że forum odbywa się w naszej pięknej Gdyni. Gdynia to miasto nowoczesne, dumne ze swej historii. Gdy mówimy o wizji rozwoju, to nie ma w Polsce lepszego miejsca, by poszukać historycznego przykładu. Gdy spojrzymy na karty historii naszego miasta, to właśnie Gdynia, w niezwykle trudnych czasach stała się miejscem spełnionych marzeń o zagospodarowaniu dostępu do morza. Gdynia to także dziś miasto, które wykorzystuje swój potencjał, także dlatego, że w wymiarze lokalnym realizuje wizję rozwoju – mówił witając uczestników prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek.

Całe dwudniowe wydarzenie to już seria wielotematycznych paneli dyskusyjnych, które skupiają się na kwestiach związanych z tytułową wizją rozwoju – przede wszystkim gospodarczego. Kilkuset prelegentów debatuje w ramach osobnych bloków z tym związanych, wśród nich: energetyka, szkolnictwo zawodowe, społeczna odpowiedzialność biznesu, budownictwo, niepodległość gospodarcza, start-up, hackathon, strefy ekonomiczne w Polsce, ekomobilność, e-gospodarka, transport-spedycja-logistyka, srebrna gospodarka, gospodarka odpadami, automatyzacja i robotyzacja oraz gospodarka morska. Wszystko w odniesieniu do planowanych w skali całego kraju innowacji i zakładanej wizji rozwoju.

Źródło: www.gdynia.pl (autor: Kamil Złoch, fot. Karol Stańczak)

Zobacz również: Nagrody Gospodarcze rozdane