Dynamika rynku pracy i atrakcyjne środowisko biznesowe w regionie Południowego Bałtyku (SB Professionals)
Z początkiem 2012 roku rozpoczął się, z udziałem Gminy Gdynia, projekt pn. „Dynamika rynku pracy i atrakcyjne środowisko biznesowe w regionie Południowego Bałtyku (SB PROFESSIONALS)”. Ogólna wartość projektu wynosi 1,3 mln euro. Czas trwania projektu: od 2 stycznia 2012 roku do 31 grudnia 2014 roku. Projekt jest częściowo finansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej „Południowy Bałtyk” 2007-2013. |
Projekt jest jednym z elementów gdyńskiego programu promocji przedsiębiorczości.
Głównym zadaniem projektu jest walka z bezrobociem. W odróżnieniu od dotychczas realizowanych projekt ten nie koncentruje się na podnoszeniu kwalifikacji a na integracji rynku pracy Południowego Bałtyku, na promocji mobilności siły roboczej. Drugim ważnym aspektem projektu jest wzrost atrakcyjności miast portowych w regionie Południowego Bałtyku, promocja koncepcji miast inteligentnych (miast z wyobraźnią) – tzw. „Thinking cities”.
Lokalne i regionalne rynki pracy obszaru nadmorskiego Południowego Bałtyku charakteryzuje duża różnorodność warunków społeczno-gospodarczych. Wszystkie europejskie regiony cechuje starzenie się społeczeństwa. Południowy Bałtyk stoi przed dodatkowym wyzwaniem: wysokim bezrobociem i zjawiskiem odpływu młodych, wykształconych kadr w poszukiwaniu lepszych warunków życia – drenaż mózgów. Skutkuje to kurczeniem się zasobów siły roboczej i zmniejszeniem konkurencyjności miast i regionów. Wspólne, międzynarodowe przedsięwzięcia sprzyjające, z jednej strony równoważeniu popytu i podaży siły roboczej, a z drugiej wzrostowi atrakcyjności i promocji nadmorskiego obszaru Południowego Bałtyku są niezbędne. Ośmiu partnerów z Polski, Niemiec i Litwy podjęło się tego zadania. Przeprowadzone w ramach projektu analizy, bazy danych poza regionami partnerskimi obejmą także Danię i Południową Szwecję.
Cele projektu to: integracja lokalnych i regionalnych uczestników rynku pracy, rozwój informacji o ofertach pracy, przygotowanie programów i koncepcji procesów integracyjnych rynku pracy oraz wzrost jego dostępności.
Partnerzy projektu:
• Rostock Business and Technology GmbH (Lead Beneficiary)
• Economic Development Corporation Vorpommern
• Virtus.V. Rostock
• Instytut Morski w Gdańsku
• Zachodniopomorska Szkoła Biznesu w Szczecinie
• Urząd Miasta Gdyni
• EUCC Baltic Office
• Klaipeda University
• Instytut Inicjatyw Europejskich