Obywatele UE
Jeżeli jesteś obywatelem UE i nie masz zarejestrowanej działalności w innym niż Polska kraju członkowskim, możesz w naszym kraju zarejestrować działalność na takich samych zasadach, jak Polacy.
Nie wiesz jak to zrobić, pomożemy Ci. Zapraszamy do działu Rejestracja działalności.
Jeżeli jesteś obywatelem UE i masz już zarejestrowaną działalność gospodarczą w innym kraju członkowskim, masz do wyboru dwie drogi.
Jeżeli chcesz świadczyć w Polsce usługi tylko przez jakiś czas, możesz skorzystać z mechanizmu czasowego transgranicznego świadczenia usług. Wtedy wykonujesz w Polsce działalność na podstawie wpisu w innym kraju UE. Sprawdź, jak możesz czasowo transgraniczne świadczyć usługi.
Tutaj znajdziesz więcej informacji na temat tymczasowego wykonywania działalności nieregulowanej. Powinieneś też wiedzieć, jakie są zasady Sprawdzenia kwalifikacji w przypadku transgranicznego świadczenia usług.
Jeżeli chcesz wykonywać działalność w Polsce w sposób ciągły – musisz założyć oddział swojego przedsiębiorstwa. Rejestracja oddziału odbywa się w KRS.
Sprawdź, jak zarejestrować oddział przedsiębiorcy zagranicznego.
Drugie z możliwych rozwiązań to rejestracja odrębnej spółki w KRS.
Sprawdź, informacje o dostępnych formach prowadzenia działalności w Polsce.
Jeśli działalność, którą zamierzasz wykonywać wymaga uznania kwalifikacji powinieneś zapoznać się z poradnikiem uznawanie kwalifikacji zawodowych.
Cudzoziemcy będący obywatelami lub przedsiębiorcami państw – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym albo Konfederacji Szwajcarskiej, nie muszą uzyskać zezwolenia na zakup nieruchomości, w tym także nieruchomości rolnych i leśnych.
Cudzoziemiec spoza UE
Jako cudzoziemiec spoza UE możesz zarejestrować w Polsce firmę w CEIDG albo KRS.
Sprawdź, informacje o dostępnych formach prowadzenia działalności w Polsce.
Jeżeli na terenie innego kraju masz zarejestrowaną działalność, możesz w Polsce otworzyć oddział przedsiębiorcy zagranicznego.
Sprawdź, jak zarejestrować oddział przedsiębiorcy zagranicznego.
Jeżeli jesteś cudzoziemcem spoza UE, musisz pamiętać, że rejestrowanie jednoosobowej działalności w Polsce podlega pewnym ograniczeniom.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, zapoznaj się z artykułem Rejestracja i prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce przez cudzoziemców.
Ograniczenia w nabywaniu nieruchomości
Ze względu na ograniczenia w możliwości nabywania przez cudzoziemców nieruchomości położonych na terytorium Polski, jeżeli nie posiadasz polskiego obywatelstwa i chcesz nabyć udziały w spółce, która jest właścicielem nieruchomości, musisz uzyskać zgodę administracyjną (zgodę Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji).
Jeżeli interesuje Cię ten temat zajrzyj do usługi nabycie nieruchomości przez cudzoziemca.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców
Aktualizacja: 30.04.2018