Powstaje nowe śródmieście Gdyni. Ciekawy sposób na biznes

Wmurowano we wtorek kamień węgielny pod centrum biznesowo-biurowe Gdynia Waterfront. Docelowo inwestycja ma przynieść 90 tys. m kwadratowych powierzchni użytkowych. Przedsięwzięcie całkowicie zmieni Śródmieście Gdyni.

 

biurowiec7.jpg
fot.: materiały prasowe

W nowym centrum w pierwszej kolejności znajdzie się siedziba Banku Nordea oraz Mariott Courtyard. W trakcie dalszej rozbudowy pojawią się mieszkania oraz centrum handlowe. W myśl planów inwestora, ma w tym miejscu powstać nowe Śródmieście Gdyni, a cały teren przeznaczony pod inwestycję liczy 8,5 ha.
W pierwszej kolejności zagospodarowana będzie działka o powierzchni 3,6 ha. Powstanie na niej biurowiec dla banku Nordea, a na jego parterze powstaną m.in. restauracje. Natomiast hotel Marriott Courtyard, którego operatorem będzie firma Scandinavian Hospitality Management AS, będzie dysponował 201 pokojami oraz centrum konferencyjnym o powierzchni 650 metrów kwadratowych.
Inwestorem jest spółka SwedeCennter, należąca do Grupy Inter IKEA. Projekt architektoniczny opracowała pochodząca z Gdańska pracownia FORT. Generalnym wykonawcą jest spółka PORR Polska. Inwestycja ma się zakończyć w połowie 2015 roku.
Sama inwestycja jest natomiast ciekawym przykładem jak może współdziałać kapitał prywatny ze Skarbem Państwa i Gminą. Pod koniec roku 2012 Nauta przeniosła większość swojego zaplecza produkcyjnego na tereny należące uprzednio do Stoczni Gdynia. Zajmowane uprzednio tereny przy ulicy Waszyngtona o powierzchni 8,5 ha przeznaczone zostały na projekt deweloperski Gdynia Waterfront. Teren o powierzchni w samym centrum Gdyni, który do tej pory tętnił przemysłem stoczniowym zostaje przeznaczony na sprzedaż z możliwością przekształcenia pod funkcję mieszkaniową, usługową oraz turystyczną.

biurowiec26.jpg
fot.: materiały prasowe

Długofalowa polityka przestrzenna Miasta Gdyni zakłada intensywny rozwój i modernizację terenów portowo-przemysłowych. W planach Miasta część kwartału rozciągającego się od Basenu Prezydenta, przy którym usytuowane są wieże Sea Towers, poprzez tereny Spółki Dalmor aż do terenów Stoczni Remontowej Nauta S.A., ma całkowicie zmienić obecny charakter i przekształcić się w nowoczesną i prestiżową część miasta.
Założenia koncepcji zagospodarowania obejmujące tereny należące do Stoczni Remontowej Nauta S.A. są kontynuacją założeń dotyczących zagospodarowania Gdyńskiego Waterfrontu oraz Nadmorskiej Strefy Prestiżu Miejskiego. Tereny te, z uwagi na swoje położenie, są jednymi z najbardziej atrakcyjnych i przyszłościowych terenów inwestycyjnych w Gdyni. To swoiste połączenie prestiżowej i nowoczesnej części miasta z częścią położoną bezpośrednio przy nabrzeżach, gwarantującą niezapomniane walory estetyczne i widokowe.

Gdynia dając szansę dalszemu rozwojowi miasta podjęła strategiczną decyzję o zmianie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Wzorem innych stoczniowych miast europejskich takich jak Hamburg, oferujemy na sprzedaż tereny poprzemysłowe.
Korzenie miasta Gdyni znajdują się na terenach obejmujących oferowaną nieruchomość. W tym właśnie miejscu przed powstaniem portu mieściła się wioska rybacka, na której powstało nowoczesne miasto.

mapka6.jpg
fot.: materiały prasowe

Tekst: Artur Kiełbasiński, Gazeta Wyborcza