Terminal z cementem w gdyńskim porcie ma nowego dzierżawcę

W siedzibie Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. podpisana została pomiędzy Aalborg Portland Polska Sp. z o.o. i ZMPG-a S.A. umowa wieloletniej dzierżawy terenu zlokalizowanego na Nabrzeżu Węgierskim gdyńskiego portu. Umowa wchodzi w życie od 1 stycznia 2014 r.

 

                              port_cement5.jpg

                              Fot. Tadeusz Urbaniak

Na wydzierżawionej nieruchomości o pow. 4.400 m² zlokalizowany jest terminal cementu, którego dotychczasowym właścicielem – i jednocześnie partnerem Zarządu Portu w zakresie dzierżawy – była spółka Górażdże Cement SA. Nowy operator terminalu – Aalborg Portland, należący do włoskiej Grupy Cementowej Cementir Holding S.p.A. jest największym producentem i eksporterem białego cementu na świecie, o możliwościach produkcyjnych na poziomie 3 mln ton rocznie. Posiada swoje fabryki w Danii, Egipcie, Malezji, Chinach oraz Stanach Zjednoczonych. Obsługiwany poprzez specjalistyczny terminal w Gdyni cement będzie sprzedawany na rynku polskim, jak również eksportowany poza jego granice. Oferowany przez firmę produkt jest sprzedawany pod marką handlową AALBORG WHITE® cement. Jest to budowlany materiał przyszłości, dający możliwość plastycznego formowania różnorodnych struktur powierzchni oraz barwienia.
Nowa lokalizacja działalności Aalborg Portland Polska pozwoli na dalszą ekspansję firmy w kierunku zwiększenia sprzedaży AALBORG WHITE® na rynku polskim, na pozyskiwanie nowych rynków eksportowych oraz na usprawnienie obsługi klientów pod względem logistycznym ( skrócenie czasu dostaw). Sprzyja temu realizowana przez Zarząd Portu rozbudowa infrastruktury drogowej i kolejowej w Porcie Gdynia. Zmodernizowany dostęp drogowy zabezpieczy sprawny dojazd transportu samochodowego do terminalu. Na terenie terminalu planuje się również wykorzystanie hali magazynowej dla dostaw cementu workowanego – co może skutkować zwiększeniem zatrudnienia.

 

Tekst: Artur Kiełbasiński, Gazeta Wyborcza