ZUS czeka na wnioski o zwolnienie ze składek. Trzeba pamiętać o ważnym terminie

Przedsiębiorcy z branż określonych w rozporządzeniu mogą wystąpić o zwolnienie ze składek za styczeń 2021 r. albo za grudzień 2020 r. i styczeń 2021 r. oraz za luty 2021 r. Wniosek o nazwie RDZ-B7 można złożyć najpóźniej do 30 kwietnia. Aby otrzymać wsparcie, do 31 marca przedsiębiorcy muszą przesłać deklaracje rozliczeniowe.

Przedsiębiorcy, którzy odczuli negatywne skutki Covid-19 wciąż mogą ubiegać się o wsparcie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w tym o zwolnienie z opłacania składek i świadczenia postojowe. Do tej pory oddziały ZUS w Gdańsku i Słupsku udzieliły pomocy na kwotę ponad 1,3 mld złotych

Wnioski, podobnie jak w poprzednich miesiącach należy składać przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE). Pozwala to uniknąć wielu błędów i zdecydowanie skraca czas rozpatrywania dokumentów.

Prawo do pomocy mają przedsiębiorcy z kilkudziesięciu różnych branż. Zakres i forma wsparcia zależy od rodzaju przeważającej działalności gospodarczej określonej kodem PKD. W ramach najnowszej odsłony tarczy antykryzysowej przedsiębiorcy mogą ubiegać się m.in. o umorzenie składek za luty oraz świadczenie postojowe (maksymalnie trzy razy). Chodzi o firmy z branży fitness, gastronomicznej, turystycznej, obiekty noclegowe, uzdrowiska, obiekty kultury i rozrywki, firmy zajmujące się fotografią, produkcją lub dystrybucją filmów i muzyki oraz fizjoterapeutów. Ze zwolnienia ze składek skorzystają również taksówkarze i prowadzący usługi wspomagające transport.

Przedsiębiorcy, którzy ubiegają się o wsparcie powinni pamiętać o przekazaniu deklaracji rozliczeniowych i imiennych raportów, chyba że są z tego obowiązku zwolnieni. Mają na to czas do końca marca. Wnioski o zwolnienie z opłacania składek należy natomiast złożyć najpóźniej do 30 kwietnia.

Tarcza antykryzysowa przewiduje również, że przedsiębiorcy z określonych branż mogą otrzymać świadczenie postojowe jednokrotnie, dwukrotnie albo trzykrotnie, przy czym uwzględnia się świadczenia już pobrane na podstawie poprzedniego rozporządzenia, które obowiązywało do 27 lutego 2021 r. Wniosek o to świadczenie przedsiębiorcy mogą złożyć najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od zniesienia stanu epidemii.

Szczegółowe informacje o możliwościach otrzymania wsparcia dostępne są na stronie internetowej wwww.zus.pl.

image_pdfimage_print